Dažnai į mus kreipiasi žmonės dėl konsultacijos apie verslą, su klausimu, kad noriu pradėti verslą, tačiau nežinau nuo ko. Tad pradžių pradžiai, dar prieš imantis bet kokių veiksmų – derėtu sau atsakyti į 6 klausimus, siekiant identifikuoti kodėl jūs norite pradėti verslą ir ar pradėjus nepalūšite po kelių mėnesių.

1. Kodėl to noriu?

Per konsultacijas dažnai girdžiu, kad dėl pinigų ar laisvo laiko, kadangi atsibodo darbo valandos. Jeigu tai yra jūsų pagrindinės motyvacijos, tad galiu jus nuvilti, kad šie du aspektai ateis pakankamai negreitai ir kalbu ne apie metus ar du, o ilgiau. Iki tol, dirbsite tikrai ne po 8 valandas, o po 10-12-16, su pinigais pradžioje ta pati situacija, kad ne tik, jog neuždirbsite daugiau nei dabartiniame darbe, tačiau pradžioje visai neuždirbsite, o galimai tik investuosite savas lėšas.

Tad labai gerai apie tai pasvarstykite ir jeigu norite verslo tik dėl šių dviejų aspektų – nemanau, kad jums verta jo imtis, kadangi po kurio laiko pamatysite, kad tai nėra taip paprasta ir jeigu veikla nėra jums miela – pasiduosite.

2. Ką noriu daryti / kokia mano mėgstama veikla, kurią galėčiau daryti už dyka?

Kaip ir pirmame klausime šiek tiek išsiplėčiau, tad imtis verslo reikia to, kuris jums būtų artimas širdžiai. Kiekvienas turime hobį ar laisvalaikio veiklą, kurią mėgstame be finansinių paskatų. Kone kiekvieną hobį ar laisvalaikio veiklą galima paversti verslu, ar bent jau amatu, iš kurio įmanoma gyventi. Tad gerai identifikuokite ką jūs ištiesų mėgstate, tokiu būdu nesėkmės ar pasidavimo tikimybė mažėja.

3. Kurioje srityje esu geras?

Turima omenyje – kurioje srityje esu iš ties geras ir turiu didžiausią patirtį bei kompetencijas. Būtent sukombinavus, tai kas jums patinka ir kur esate išties geras yra didelis pranašumas, ko pasekoje veikla vystysis sklandžiai ir teiks jums pasitenkinimą.

4. Kokios mano galimybės?

Turima omenyje, tiek įsipareigojimai – finansiniai, šeimos, tiek žinių, patirties ir pan. klausimas

Prieš pradedant reikia labai atidžiai įvertinti šį aspektą. Jeigu turite finansinių įsipareigojimų, tai neskubėkite mesti nuolatinio darbo, o vykdykite veiklą po darbo valandų iki kol pasieksite lūžio tašką ir generuojamos pajamos bus panašios kaip jūsų esamo darbo. Ar turite žinių apie finansus, vadyba, pardavimus, marketingą ir t.t. Jeigu neturite arba minimalios žinios, tobulinkite tai dar prieš pradedant, kadangi kiekvienas verslininkas turi bent minimaliai išmanyti šias ir panašias sritis, kad galėtu sklandžiai dirbti, o greta to, kol tobulinsite šias žinias, keisis ir jūsų požiūris į planuojamą vykdyti veiklą, rinką, pardavimų strategiją, pasiekiamumą ir t.t.

5. Ką esu pasiruošęs paaukoti, jog pasiekčiau svajonės?

Pvz. Vakarėliai, jeigu galvojate, kad dirbsiu ties sava veiklą po darbo valandų, darbo dienomis nuo 17 iki 19h, penktadienį gal ne, kadangi reikia su draugais išeiti į miestą „prasiblaškyti“, tada šeštadienį visai nedarbinga nuotaika būna, po tokių „prasiblaškymų”, o sekmadienį reikia nusiteikti kitai savaitei – tai abejotina ar kažkas iš to išeis, greičiausiai tiesiog po kelių mėnesių viską mesite ir nutarsite, kad tai ne jums, kas iš dalies yra tiesa, jeigu laikysitės tokios disciplinos.

6. Koks mano planas.

Atsakius į prieš tai pateiktus klausimus, jau pakankamai neblogai turėtu būti susidėliojęs veiklos starto žemėlapis ir gairės, nuo ko pradėti, kokios disciplinos laikytis, ką daryti ir t.t. tad dabar reikia visa tai išrašyti ir sukurti planą. Pvz. jeigu turiu šeimą ir neturiu tiek santaupų, kad galėčiau nedirbti metus, tad negaliu prisiimti maksimalios rizikos, ko pasekoje disciplinos planas būtų protingas, kad toliau dirbu esamame darbe, tačiau užsiimu ir veikla, pvz darbo dienomis nuo 17 iki 19 + kuomet užmiega šeima dar 1-2h. šaštadienį visą dieną, o sekmadienį puse, likusį laiką skiriant šeimai. Svarbu yra neužmiršti šeimos, kadangi tai yra svarbiausias laikas, kadangi jo uždirbti nebebus įmanoma, jis tiesiog dings.

Gerai, jau pradžią turim, toliau, koks bus mano primasis žingsnis veiklos pradėjimui, pvz parašyti realistinį verslo planą su finansiniais skaičiavimais, ar mano veikla turi perspektyvų ir kada galima tikėtis pinigų srauto bei atsiperkamumo. Rekomenduoju pasirašyti verslo planą, kadangi jį rašant ne tik tobulinate savo žinias, tačiau ir galite pažvelgti į savo veiklą iš kur kas gilesnio požiūrio.

Taip pat, neretai gaunu užklausų, kad parašyčiau verslo planą, tad mano klausimas būna vienas – kodėl pats nesiimate jo parašyti? Atsakymai būna dvejopi: 1. Tyngiu ; 2. Nemoku.

Tai jeigu tyngima padaryti tokį dalyką, kuris tėra verslo pradžios pirmasis etapas, tai kaip netingėsite kurti verslo, daryti pardavimus, užsiimti veikla ir t.t. viskas tikrai nėra taip gražu ir rožėm klota, kaip kaip kam atrodo, kad atsidarysiu svetainę, klientai mane susiras ir galėsiu tik daryti savo amatą – toli gražu.

Jeigu nemokama – patarimas išmokti. Šiais laikais tiek daug yra informacijos apie visas sritis – finansus, pardavimus, marketingą, vadyba, valdyma ir t.t. tad rekomenduoju visiems įsigyti bent keletą knygų su šiomis temomis, dalyvauti seminarus, konsultuotis jeigu vis tik kažkas neaišku ar norima pagilinti žinias ir t.t. kadangi šios žinios yra pamatas, be kurio bus įpatingai sunku eiti toliau.

Aišku, jeigu tik norima nuomonės apie parašyta verslo planą ar patarimų kur galėtu būti „blind spot’ai” veiklos, šitai suprantama ir pats neretai prašau savo aplinkos žmonių tokių dalykų, kadangi jeigu pats praleidi ties veiklos planu ilgą laiką, gali nebepastebėti elementarių detalių, kurios yra pakankamai svarbios.

Po verslo plano jau seka tiesioginiai veiklos žingsniai, kurie skiriasi priklausomai nuo jūsų planuojamos veiklos – ar tai būtų svetainės sukūrimas, ar gamybinės įrangos įsigyjimas, ar pardavimai ir t.t.

Tad tam kartui tiek, trumpai pasistengiau prabėgti 6 pagrindinius klausimus, kuriuos reikia atsakyti sau prieš pradedant verslą, tad jeigu norėtumėte plačiau padiskutuoti apie planuojamą veiklą, arba turite konkrečių klausimų susijusia su jūsų veikla, kreipkitės nurodytais kontaktais ir galėsime susitarti dėl individualios konsultacijos.