Kadangi pačiam ne kartą teko pirkti ir parduoti verslus, tad norėčiau pasidalinti keliomis įžvalgomis ir patarimais į ką reiktu atkreipti dėmesį ar ką pasidaryti prieš perkant veikiantį verslą.
Kadangi pats nesu pirkęs didelio verslo, tad šie patarimai labiau galioja perkant mažą arba vidutinį verslą.
1. Turėkite apyvartinį kapitalą, prieš perkant verslą. T.y. kuomet pradedate derybas su potencialiu verslo pardavėju, išsiaiškinkite kokios yra tikslios mėnesinės išlaidos ir kuriomis dienomis jas reikia padengti (darbo užmokestis, patalpų nuoma, žaliavų papildymas ir t.t.). Ir nestumkite visų žetonų ant to, kad verslas yra pelningas arba išlaikantis save. Nors ir ant popieriaus atrodo, kad veiklos pajamos padengs išlaidas, taip galbūt ir yra, tačiau turėkite apyvartinio kapitalo bent 3 mėn. esančių išlaidų padengimui (imant prielaidą, kad verslas, kurį perkate padengs 30prc. ar mažiau išlaidų). 2-3 mėn. yra pereinamieji, ko pasekoje artimiau susipažįstate su organizacija, kurią nupirkote, jos klientais, tiekėjais ir t.t. tad per šį laikotarpį gali atsitikti dalykų, kurių nenumatėte
Iš mano patirties žvelgiant viskas ant popieriaus atrodė gerai ir pajamos įsigyjamos veiklos turėjo padengti išlaidas, tačiau realybė buvo tokia, kad nemažai klientų buvo nemokūs bei išlaidos kiek didesnės nei planuota. To pasekoje pajamos nepadengdavo išlaidų.
Tad turėkite apyvartinį kapitalą prieš perkant verslą.
2. Atidžiai išstudijuokite sutartis su klientais, darbuotojais, tiekėjais ir t.t. kad nebūtumėte nemaloniai nustebintas, per pirmuosius veiklos mėnesius.
Aišku, čia kaip ir savaime suprantama, tačiau vedami optimizmo ir teorinių paskaičiavimų, galite ne visuomet pamatyti tikrąjį vaizdą, tad gerai peržiūrėkite sutartis ir įsipareigojimus.
3. Jeigu perkate įmonę, kuri vykdo veiklą, turi klientus, darbuotojus ir pan. susitarkite su verslo pardavėju, kad šis liks veikloje dar bent 1-2mėn. siekiant sklandaus perleidimo, tiek iš darbuotojų pusės, tiek iš klientų ir niekam nebūtų šoko, dėl staigaus pasikeitimo.
Čia buvo padaryta dar viena mano klaida, kuomet pirkau vieną iš įmonių, kad nepareikalavau pardavėjo likti dar bent 1 mėn. Situacija tokia, jog šis nieko nepaminėjo nei darbuotojams nei klientams, apie pasikeitimus, tad pirmadienį atėjus į naują įmonę, buvo labai keista ir sunki diena, kuomet teko paaiškinti darbuotojams ir klientams, kas aš toks ir kas čia įvyko. Šis procesas turėtu būti natūralus, kuomet per tą 1-2 mėn. jūs perimate vis daugiau atsakomybių ir vadovavimo iš verslo pardavėjo, kad galiausiai jo ir nebereikia ir visiems būna viskas aišku ir natūralu.
4. Jeigu perkate veiklą, kurioje nedirbate/ nesate dirbęs, prieš tai pasidarykite rinkos tyrimą apie esamą rinkos poziciją, jos dydį bei lokaciją (jei tai lokalus verslas). Kuomet pirkau sulčių barą (lokalus verslas), to nebuvau pasidaręs, tad užtruko pakankamai laiko, kol verslą pavyko išlyginti bent ant 0, t.y. kad dirbama būtų ne nuostolingai. Tad prieš perkant verslą pasidarykite savo rinkos tyrimą, ne tik klausykite pardavėjo ką jis jums sako apie rinką, klientus ir potencialą. Nebūkite vedami vien optimizmo.
5. Prieš perkant pasiruoškite veiksmų planą, ką darysite kitaip arba geriau nei verslo pardavėjas. Turiu omenyje, kuomet jau verslas pereis jūsų atsakomybėn, taip galėsite iškarto imtis veiksmų nelaukus mėnesio ar pan. kol sugalvosite ką daryti kitaip, per šį laikotarpį, galima paskesti rutinoje ir nebepamatyti galimybių ar platesnio vaizdo, tad geriausia yra dar nedalyvaujant aktyvioje veikloje, bet jau susipažinus su situacija ir turint pakankamai informacijos pasirengti veiksmų planą.
Ne paslaptis, kad jeigu verslas yra parduodamas dažnu atveju tam tikra priežastis už to stovi, ar verslas yra nuostolingas, ar plėtra nevyksta taip sklandžiai kaip pardavėjas tikėjosi, ar galbūt veikla nebeatitinka pardavėjo lūkesčių, reikalauja per daug laiko ir pan. Žinoma būna priežasčių, kurios neliečia pačios veiklos, tad reiktu prieš perkant aiškiai identifikuoti kokia pardavimo priežastis ir koks bus jūsų planas siekiant panaikinti / patobulinti šią priežasties problemą.
Tokiais pagrindiniais 5 patarimais norėjau pasidalinti, kurie yra gimę iš savos patirties ir klaidų, žinoma nieko naujo ar stebuklingo nepasakiau, tačiau tai kas paprasta ir savaime suprantama dažnai būna pamirštama ar ignoruojama. Tad atsakingai ir atsargiai įvertinkite situaciją, niekur neskubėkite ir susirinkite maksimalų kiekį informacijos prieš priimant sprendimą. Na, o jeigu kyla daugiau klausimų, arba turite konkretų atvejį ir norėtumėte plačiau apie tai pasikalbėti ar pasikonsultuoti, galite susisiekti pkconsulting.lt esančiais kontaktais
Taip pat, kas liečia verslo pirkimą / investicijas ir partnerystes – mes su komanda jau braižome naujo produkto viziją bei strategiją, tad neilgai trukus pristatysime produktą – platforma, kuri padės sklandžiau spręsti šį klausimą, tad sekite naujienas 🙂